Realizace prvního prohlídkového okruhu zámku Vartenberk ve Stráži pod Ralskem a webových stránek byla součástí projektu Střední odborné školy uměleckořemeslné s.r.o. „Konzervování a restaurování mobiliárního fondu pro zámek Vartenberk“, reg. číslo 313000215. Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR.
Cílem projektu bylo zároveň přispět k rozsáhlé rekonstrukci zámku Vartenberk ve Stráži pod Ralskem, jejíž dílčí částí je vybudování stálé expozice v severozápadním zámeckém křídle. V rámci prvního prohlídkového okruhu bylo vybaveno několik pokojů sbírkovými předměty muzejní povahy – uměleckořemeslnými předměty spadajícími do oboru užitého umění a uměleckými díly výtvarného umění. Vystavený mobiliář je zapůjčen ze soukromé sbírky Jarošova muzea umění a na jeho přípravě pro vystavení se podíleli žáci maturitního oboru Starožitník pražské střední odborné školy uměleckořemeslné.
Projekt byl zaměřen na kreativní formy vzdělávání s cílem prohloubit vztah žáků ke kulturnímu dědictví České republiky. Lektory kurzu, kteří vedli odborné semináře s praktickými dílnami a závěrečné dvoudenní workshopy v prostorách zámku, byli Mgr. Miroslav Smaha a PhDr. Miloslav Vlk. Oba jsou zároveň autoři návrhu stálé expozice a návrhu dlouhodobé koncepce využití hradu a zámku Vartenberk ve Stráži pod Ralskem, která mimo jiné zahrnuje také vytvoření depozitáře a konzervátorské dílny pro využití v odborném i mimoškolním vzdělávání a vybudování edukačního centra. Návrh stálé expozice i koncepce využití objektu byly tvořeny v součinnosti s městem a byly schváleny městskou radou. Asistentkou lektorů byla absolventka SOŠ uměleckořemeslné a současná studentka východočeské Univerzity Hradec Králové, oboru Prezentace historického a kulturního dědictví, Barbora Zapletalová.
V průběhu osmi měsíců (v období září 2023 – duben 2024) proběhly semináře pro dvě skupiny žáků čtyřletého maturitního oboru Starožitník, čítající pro každou skupinu blok 4 praktických dílen k přípravě exponátů a jeden dvoudenní workshop na zámku Vartenberk, zaměřený na tvorbu návrhu rozmístění mobiliáře a jeho praktickou realizaci. Výstupem bylo slavnostní otevření a zpřístupnění prohlídkové trasy návštěvníkům.
Díky realizaci projektu měli žáci možnost nahlédnout do reálného procesu památkové péče, instalace expozice, práce s muzejními exponáty, jejich konzervováním a restaurováním. Získali tak cenné vědomosti a zkušenosti nejen v oblasti užitého umění, ale i uměleckořemeslných oborů, ve kterých se mohou dále rozvíjet.
Jedinečnost projektu vnímáme v tom, že se žáci školy stali přímo součástí reálného procesu rekonstrukce historického objektu a podíleli se na vzniku stálé expozice. V reálném prostředí si také vyzkoušeli restaurátorské postupy a manipulaci se sbírkovými předměty. Práce na skutečném projektu, na jehož konci měli možnost vidět hmatatelné výsledky své práce, je pro ně značně motivující. Do projektu se zapojili s velkou chutí a pro další období plánujeme pokračování jak formou přípravy mobiliáře pro druhou prohlídkovou trasu, tak formou činností spojených s uměleckohistorickým určováním, fotodokumentací a evidencí sbírkových předmětů.